O Mnie | Zaprzyjaźnione Blogi | Reklama

Barbering na przestrzeni wieków

Barbering na przestrzeni wieków

Moda na wypielęgnowaną, męską brodę trwa w najlepsze i coraz częściej to właśnie brodacze są stawiani za męski wzór piękna. Już w XII wieku, w Anglii rozwijała się prawdziwa sztuka barberingu. Co to jest i jak założyć męski salon urody?

Barbering od średniowiecza do współczesności

W średniowiecznej Anglii, dokładnie w XII wieku funkcjonował zawód barbera. Osoby specjalizujące się w tej profesji zgłębiały i praktykowały sztukę barberingu. Byli początkowo pomocnikami mnichów klasztornych zajmujących się leczeniem miejscowej ludności. Wierzono wówczas, że pierwszym krokiem na drodze do pełnego ozdrowienia, jest ścięcie włosów. Z biegiem czasu barberzy zaczęli pełnić bardzo ważną funkcję. Nie tylko golili brody, przycinali je, strzygli włosy, ale również dokonywali stricte medycznych czynności – amputacji, spuszczania krwi czy dostawiania pijawek.

W okresie panowania króla Henryka XIII barberom zakazano wykonywać czynności medycznych. Zajęli się więc profesjonalnym strzyżeniem włosów, goleniem brody oraz wykonywaniem drobnych zabiegów kosmetycznych. Było to mniej więcej w XVII wieku.

Z czasem barberów zaczęto nazywać golibrodami czy po prostu męskimi fryzjerami, ale określenie to nie oddaje właściwego charakteru tego zawodu. Dyplomowany barber zajmuje się męskim pilingiem, tj. goli mężczyznę, skraca włosy i brodę oraz pielęgnuje ją. Każdy barber jest także fryzjerem, ale nie każdy fryzjer może być barberem. Polskim odpowiednikiem obcojęzycznego terminu barber może być cyrulik, który wieki temu trudnił się w Polsce goleniem, strzyżeniem, wyrywaniem zębów czy upuszczaniem krwi.

Współcześnie, po dekadach pozostawania w cieniu, barberzy znów przeżywają swój renesans, a na ulicach także i naszych rodzimych miast pojawiają się „Barber Shopy”. To miejsce przeznaczone stricte dla panów, które świadczy im wszechstronne usługi związane z pielęgnacją włosów na brodzie, wąsach i głowie.

Usługi Barber Shopu

Profesjonalny Barber Shop zatrudnia dyplomowanych barberów, którzy oferują golenie brody na gładko, zajmują się skracaniem brody, jej pielęgnacją, a także skracaniem i układaniem włosów, zgodnie z życzeniem klienta. W niektórych przypadkach do Barber Shopów mają wstęp tylko przedstawiciele płci męskiej.

Każdy mężczyzna, który zdecydował się podjąć wyzwanie i zapuścić brodę, może odwiedzić Barber Shop i oddać się w fachowe ręce barberów. Barbering staje się modną metodą nie tylko na pielęgnację męskiej urody – jest to także sposób spędzania wolnego czasu w stricte męskim towarzystwie. Współczesny Barber Shop śmiało można określić jako męski odpowiednik salonu piękności dla kobiet.

Jak urządzić i otworzyć Barber Shop?

Patrząc na liczbę Barber Shopów z prawdziwego zdarzenia w Polsce wydaje się, że jest to nadal niezapełniona do końca nisza rynkowa. Dlatego warto się nią zainteresować. Barber Shop pod względem lokalizacji i wymogów sanitarnych powinien spełniać takie same warunki, jak fryzjer czy salon urody – z tym że nie dla kobiet, ale dla mężczyzn. Trzeba zaopatrzyć takie miejsce nie tylko w lustra czy ostre przyrządy do strzyżenia, ale również w meble barberskie. Wśród koniecznych elementów wyposażenia Barber Shopu, należy wymienić wygodne fotele barberskie, w których panowie będą mogli zasiąść i oddać się przyjemności, podczas usług barberskich.

Tym czymś szczególnym, co przyciąga do takich miejsc klientów, jest klimat, jaki powinien panować w każdym Barber Shopie. Barberzy i właściciele Barber Shopów powinni prezentować ściśle zindywidualizowane podejście do każdego z klientów. Bardzo ważne jest nawiązanie nici porozumienia i sympatii pomiędzy pracownikami takiego salonu, a przychodzącymi do niego mężczyznami. Często w takim miejscu można nawet napić się czegoś mocniejszego, wymienić uwagi na temat swojego hobby, motoryzacji czy oczywiście swoich partnerek. Barber Shopy mają przed sobą świetlaną przyszłość, zwłaszcza że panowie coraz częściej zwracają uwagę na swój wygląd i chcą go pielęgnować, w sposób świadomy kształtując swój wizerunek.Zostaw Komentarz